Lubelskie Centrum Strzeleckie

Zadzwoń
+48 720 811 820

Jak uzyskać pozwolenie na broń, jak długo to trwa i ile kosztuje?

Kolokwialnie mówiąc to łatwiejsze i tańsze od zrobienia prawa jazdy. No chyba, że jesteś z tych rozbrojonych, czekających na broń w Biedronce - wtedy to nie :-)

Jeżeli ktoś Wam nawija na uszy, że to udawanie sportowca i niewolnictwo bo trzeba jeździć na zawody to nieprawda.
Całe „obowiązki” załatwiamy za 300 pln na jednych, góra dwóch zawodach, w których wystarczy wziąć udział :-). Ponadto to okazja do poznania ludzi dzielących naszą pasję, wymiany wiedzy i doświadczeń. Najważniejsze to również forma bezpiecznego i zorganizowanego wykorzystania naszych "zabawek" również w bardziej praktyczny sposób na zawodach dynamicznych.

Najpopularniejszą i najbardziej przyjazną formą pozwolenia na broń w Polsce jest pozwolenie do celów sportowych w połączeniu z pozwoleniem kolekcjonerskim i dopuszczeniem do posiadania broni sportowej. Dlaczego tak – o tym dalej.

Broń sportowa to praktycznie każda broń strzelecka krótka i długa jaką znacie z mediów lub widzieliście w rękach żołnierzy i funkcjonariuszy. Tak, kałasznikow, shotgun i pociski dum dum też :-)

Czas jaki potrzebujemy to od 4 do 6 miesięcy. Z czego większość to błogie czekanie.

Koszty formalne to ok. 2500 Pln, średnio ok 2000 pln powinno wystarczyć.
Koszty szkolenia podczas stażu zależą w głównej mierze od Was. Według naszego wszechstronnego programu to ok 1500 pln. To wszystko rozłożone w czasie.

Na tej stronie postaramy się wyczerpać temat uzyskania pozwolenia, ze szczególnym uwzględnieniem warunków w województwie lubelskim. Zawartość będzie na bieżąco uzupełniana i aktualizowana. Z góry dziękujemy za wszelkie sugestie i pytania.

Warunki otrzymania pozwolenia na broń

Podstawowe warunki jakie należy spełnić :

I nie ma tu żadnej uznaniowści, widzimisię komendanta i że dostają tylko komuchy i znajomi królika. Spełniasz to dostajesz i tyle.

Procedura

Chronologicznie w punktach tak to musimy zrobić :

Po pierwszych zakupach czeka nas jeszcze inspekcja przechowywania i to w zasadzie wszystko.

Koszty

Tak wygląda zestawienie przykladowych kosztów tego uber drogiego i niedostępnego dla szarych ludzi pozwolenia. Analogia do prawa jazdy jak najbardziej na miejscu :-).

Wpisowe do klubu 500,00 PLN
Składka roczna 240,00 PLN
Badanie patent 50,00 - 100,00 PLN
Egzamin patent 400,00 PLN
Badania do pozwolenia 400,00 - 600,00 PLN
Wniosek pozw sportowe 242,00 PLN
Wniosek pozw kolekcja 242,00 PLN
Dopuszczenie do posiadania 10,00 PLN
6 promes 100,00 PLN
Przykładowe szkolenie na stażu 1500,00 PLN
RAZEM Ok 2300,00 PLN
RAZEM (ze szkoleniem) Ok 3500,00 PLN

Pamiętajcie, że to wszystko rozlożone na prawie pół roku.
Opłaty klubowe na przykładzie VIS'a - oczywiście można tutaj sporo zaoszczędzić wybierając inny klub. My też podobno zdzieramy, ale za to czasem włączamy wentylację (bo mamy) i nie krzyczymy za bardzo (bo od krzyczenia są żony) ;-)

Szkolenie

Szkolenie rzecz ważna, w zasadzie najważniejsza :-) Natomiast każdy potrzebuje trochę innego podejścia i intensywności.
Na szczęście mamy to opanowane.

Broń palną (egzamin w Zamościu) najczęściej trenujemy indywidualnie - wystarczy umawiajc się zaznaczyć, że przygotowujemy sie do egzaminu.

Pneumatyki (egzamin w Lublinie) można również indywidualnie, ale dodatkowo 2 tyg przed egzaminami jest organizowany kurs przygotowujący, na tórym można ćwiczyć codziennie. Szczegóły zawsze publikujemy na stronie i naszych wydarzeniach na Facebooku

Egzamin

Egzaminów w woj. lubelskim są dwa rodzaje i dwa miejsca w których można zdawać. Różnice to przede wszystkim broń z jakiej zdajemy część praktyczną

W zależności od tego gdzie będziemy zdawać, trzeba się odpowiednio przygotować pod kątem pistoletu i karabinu. Strzelba to formalność.

Teoria jest taka sama i obejmuje swoim zakresem:

Test składa się z 10 pytań, nie można się pomylić w przepisach bezpieczeństwa, a najlepiej wcale się nie mylić :-)

Wnioski i procedura

Co prawda mamy w Lublinie jedno z najfajniejszych WPA w Polsce, ale żeby było takie fajne to należy przestrzegać pewnych zasad. Poniżej garść porad formalnych.

Materiały i pomocne linki

Tutaj wrzucamy materiały i wszystko co pomocne przy nauce i ściąganiu

Niewątpliwą kopalnią wiedzy w każdej formie jest strona PatentStrzelecki.eu. Macie tu wszystko i w pigułce i w szczegółach.

Przejrzyste i konkretne wzory wniosków znajdziecie na stronie KSS Patron Krasnystaw. Maja tam też fajne druki umów kupna-sprzedaży i użyczenia.

Spora dawka wiedzy w FAQ i na Forum stowarzyszeniaBraterstwo.eu. W FAQ sporo niuansów i przypadków szczególnych ;-).

Wszystkie przepisy, regulaminy sportowe oczywiście znajdziecie na stronie PZSS pzss.org.pl. Najważniejsze również regulamin przeprowadzania egzaminu na patent strzelecki.